PROGRAM OGRODU POWSZECHNEGO 2019 >

Program projektu Fundacji Strefa WolnoSłowa i Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie finansowanego ze środków m.st. Warszawa
wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny

poniedziałek

 • godz. 19.30
  PROJEKCJE FILMÓW
  we współpracy z Millennium Docs Againts Gravity
  1, 8, 15, 22 lipca

wtorek

 • godz. 12.00
  ZAJĘCIA SENSORYCZNO-MUZYCZNE DLA DZIECI
  21 maja – 9 lipca
 • godz. 18.00
  JOGA

środa

 • godz. 12.00
  AEROBIK Z ELEMENTAMI TAŃCA DLA SENIORÓW
  15 maja – 24 lipca
 • godz. 19.00
  FILOZOFIA W OGRODZIE
  29 maja, 5 i 19 czerwca, 3, 17 i 24 lipca
 • godz. 19.00
  LUDOWA HISTORIA POLSKI
  22 maja, 12 i 26 czerwca, 10 lipca (SPOTKANIE ODWOŁANE)

czwartek

 • godz. 17.00
  IMPROWIZACJE DZIECI
  9, 16, 23, 30 maja

piątek

 • ROZMOWY O KLIMACIE
  31 maja, 5, 12 i 19 lipca godz. 19.00
  14 czerwca godz. 18.00

sobota

 • godz. 11.00
  REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI
  18 maja, 15 czerwca, 13 lipca, 14 września

niedziela

 • godz. 12.00
  BARWY OGRODU
  2, 9, 16, 23 czerwca

 

OPISY WARSZTATÓW I SPOTKAŃ:

SPOTKANIA

FILOZOFIA W OGRODZIE
Pseudonauka, nowoczesne mity, teorie spiskowe

W najnowszej odsłonie cyklu “Filozofia w Ogrodzie” Paweł Boguszewski i Tomasz Stawiszyński będą rozmawiać – ze sobą, z publicznością i z zaproszonymi gośćmi – o różnicach pomiędzy nauką a pseudonauką, o najpopularniejszych współczesnych teoriach spiskowych, o mitach i półprawdach, których w epoce internetu krąży dookoła całe mnóstwo. Podczas spotkań dowiedzieć się będzie można między innymi, czy światem rządzą zmiennokształtne jaszczury, czy szczepionki powodują autyzm, czy firmom farmaceutycznym zależy, żebyśmy byli chorzy, czy witamina C leczy raka, czy używamy tylko 5% naszego mózgu, czy Ziemia jest płaska oraz czy świadomość istnieje niezależnie od ciała. Poza tym – prowadzący i ich goście opowiedzą o tym, czym jest wiedza i jak odróżniać ją od wiary, co to jest metoda naukowa, na czym polega uwodzicielski urok myślenia spiskowego, a także – jakie są najpopularniejsze błędy poznawcze i jak się przed nimi ustrzec.

Prowadzenie:
Tomasz Stawiszyński
- filozof, eseista, związany z Radiem TOK FM i Kwartalnikiem Przekrój
dr Paweł Boguszewski
- neurofizjolog z Instytutu Nenckiego PAN.

LUDOWA HISTORIA POLSKI

Cykl wykładów i seminariów stawia sobie za cel odzyskanie pamięci o dziejach 90% populacji naszego kraju. Dlaczego zwracamy się ku przeszłości? Ponieważ historia jest dziś polem bitwy. W walce o obraz przeszłości decyduje się kształt teraźniejszości. Historia dostarcza legitymizacji jednym projektom politycznym, a odbiera prawomocność innym. Jest to jeden z powodów, dla których potrzebujemy ludowej historii Polski. Nie jedyny jednak. Obok konieczności przełamania monopolu nacjonalistycznej opowieści prawicy, który stał się filarem jej ideologicznej hegemonii, obok konieczności odzyskania historycznej prawdy (dostępnej w doświadczeniu podporządkowanych) jest jeszcze co najmniej jedna przyczyna. Otóż dziś, bez odzyskania historii klas ludowych, trudno sobie wyobrazić odbetonowanie teraźniejszości, a zarazem otwarcie jej na przyszłość. Projekt historii ludowej, który wyłania się z różnych przyczynków pojawiających się od jakiegoś czasu, łączy w sobie funkcje tożsamościowe, poznawcze i utopijne. Odzyskuje wymazane doświadczenia, marzenia i walki, otwierając drogę do innej przyszłości. Jest z definicji wywrotowy, bo artykułuje się w epizodach podmiotowości wydartych panującym reżimom podporządkowania przez ich ofiary, w trwaniu oporu i pęknięciach wyrąbanych przez bunty i rebelie na gładkiej powierzchni dziejów oficjalnych.

Prowadzenie:
Przemysław Wielgosz
- dziennikarz i publicysta, redaktor naczelny miesięcznika Le monde diplomatique edycja polska oraz serii książkowych Biblioteka Le Monde diplomatique i Biblioteka alternatyw ekonomicznych.

ROZMOWY O KLIMACIE

Cykl spotkań z naukowcami badającymi zmiany klimatyczne i ich wpływ na środowisko naturalne. W trakcie rozmów postaramy się odpowiedzieć na wiele pytań. Czy klimat naprawdę się zmienia? Jak wpływa to na człowieka? Jakimi metodami prowadzone są badania? Jakie są nowoczesne źródła energii? I wreszcie: jak zapobiegać zmianom klimatu?

Prowadzenie:
dr hab. Jan Chwedeńczuk
- wykładowca i badacz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

REPORTAŻOWY KLUB KSIĄŻKI

Nasze comiesięczne spotkania przy kawie i książce to doskonała okazja do spokojnej rozmowy o otaczającej nas rzeczywistości, kondycji dzisiejszego człowieka, współczesnej polskiej i światowej literaturze, istotnych wydarzeniach historycznych oraz o zwykłej codzienności w różnych zakątkach świata. Czytamy reportaże skłaniające do refleksji i dyskusji, których tematy często pomijane są w ogólnej debacie publicznej. Lektury wybieramy ze spotkania na spotkanie. W maju czytamy “Miłość made in China. Jak kochają Chińczycy?” Doriana Malovica.
————————————————————————————-
WARSZTATY dla dzieci

ZAJĘCIA SENSORYCZNO-MUZYCZNE DLA DZIECI
Zajęcia dla dzieci w wieku 9 – 16 miesięcy.

Zapraszamy dzieci, razem z rodzicami/opiekunami do wspólnej przygody w odkrywaniu świata dźwięków, kolorów, zapachów i smaków. Warsztat łączy elementy muzyczne – śpiewanie, granie na instrumentach, z zabawami pozwalającymi na swobodne i twórcze eksperymenty, pogłębiające odczucia sensoryczne u dziecka. Każde spotkanie ma ustalony przebieg, opierając się na zasadzie powtarzalności, dzięki czemu najmłodsi uczestnicy szybko poczują się bezpiecznie. Zależy nam na zbudowaniu grupy wielokulturowej, dlatego do uczestnictwa zachęcamy rodziców z dziećmi z różnych części świata.

O przyjęciu na zajęcia decyduje pierwszeństwo zgłoszeń, ilość miejsc jest ograniczona. Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl

Prowadzenie:
Weronika Chinowska
- producentka, animatorka kultury, kuratorka i koordynatorka projektów, specjalistka ds. promocji związana z Fundacją Strefa WolnoSłowa, współtwórczyni programu Stołu i Ogrodu Powszechnego.

Katarzyna Stefanowicz
- choreografka, performerka i producentka, instruktorka tańca, zrealizowała kilkadziesiąt spektakli i innych form scenicznych w Polsce i zagranicą. Obecnie szkoli się na kursie instruktorskim zajęć umuzykalniających według teorii Edwina Eliasa Gordona.

BARWY OGRODU
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Jakich kolorów w ogrodzie jest najwięcej? Jakie pojawiają się na wiosnę jako pierwsze, a na które musimy dłużej czekać? Jakie mogą być kolory roślin czy zwierząt chowających się pod wielkimi zielonymi liśćmi? Czy buraki są zawsze różowo-czerwone, a kalafior biały?
Dużo pytań, a kolorów w ogrodzie – jeszcze więcej!

Podczas naszych czterech spotkań wspólnie stworzymy paletę ogrodowych barw. Oglądając to, co rośnie przed Teatrem Powszechnym, zastanowimy się, czy zielone są tylko liście i łodygi? Opiekując się roślinami, zastanowimy się, czy niebieskie i żółte są tylko kwiaty, czy może też coś potrzebnego roślinom do życia? Sadząc nasiona i sadzonki, zwrócimy uwagę na brązowy i szary – kolory, które wydają nam się smutne, ale też są ważne w ogrodzie.

Mamy nadzieję, że z pełnym zestawem kolorów, jakie tworzą ogrody, nauczymy się lepiej dostrzegać rozmaite odcienie na co dzień. Zaczniemy jeszcze częściej zauważać różnorodność przyrody i ludzi, pielęgnować i dbać o nią, ale też, i przede wszystkim, cieszyć się nią!

Koncepcja i prowadzenie:
Aleksandra Górecka
- edukatorka i animatorka, początkująca graficzka i ilustratorka, absolwentka Pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Związana z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, gdzie prowadzi twórcze warsztaty dla dzieci i młodzieży. W 2018 roku prowadziła warsztaty rodzinne “Składniki Ogrodu” w Ogrodzie Powszechnym.

IMPROWIZACJE DZIECI
Zajęcia dla dzieci w wieku 8-14 lat.

Zajęcia z improwizacji słownych, rozwijające wyobraźnię i uczące pewności siebie podczas
wystąpień publicznych. Będziemy wymyślać szalone historie, opowiadać sobie sny, rozmawiać, monologować, bawić się słowem.

Prowadzenie:
Tomasz Gromadka
- poeta, dramatopisarz, animator kultury związany z Fundacją Strefa WolnoSłowa i Autonomiczną Przestrzenią Edukacyjną.

SLAM DZIECI
1 czerwca – Dzień Dziecka
godz. 16.00

Podczas slamu uczestnicy i uczestniczki  czytają napisane przez siebie teksty zgromadzonej publiczności.
W slamie mogą wziąć udział dzieci w wieku od 8 do 14 lat, które piszą i chciałyby podzielić się swoją twórczością z innymi.

Zapisy (Improwizacje dzieci i Slam): gromadka@riseup.net

————————————————————————–
WARSZTATY

JOGA

Zajęcia gwarantują świadomą pracę z ciałem, której konsekwencją jest poprawa sylwetki i samopoczucia. Dzięki zindywidualizowanemu charakterowi Vinyasa Yogi, praktyka dedykowana jest każdej i każdemu. W zależności od nastroju i potrzeb grupy, ćwiczenia są modyfikowane – na pewno doświadczysz rozciągnięcia i wzmocnienia, niezależnie od tego, jakie są aktualne możliwości Twojego ciała.

Do zajęć potrzebujemy luźnego stroju i maty.

Prowadzenie:
Klaudia Szott
- ukończyła 200-godzinny kurs instruktorski organizowany przez klub MoyaYoga w Gdyni. W związek z jogą weszła 6 lat temu. Była to miłość od pierwszego doświadczenia – zajęcia pokazały jej zupełnie inne podejście do fizyczności – cierpliwe, świadome i akceptujące.

AEROBIK Z ELEMENTAMI TAŃCA DLA SENIORÓW

Zapraszamy na gimnastykę dla osób starszych z elementami tańca choreo.
Ćwiczymy na stojąco, pół-leżąco, na krzesłach i na stojąco. Poprzez odpowiednio dobrane praktyki ruchowe rozwijamy mobilność i elastyczność, dbamy o kręgosłup. Proponowane ćwiczenia funkcjonalne i ogólnorozwojowe inspirowane są programami treningowymi Jane Fondy, Liesel Weisser czy Anne Burnell. Częścią zajęć jest sekcja taneczna, w czasie której pracujemy nad układem choreograficznym do muzyki.
Do zajęć dołączyć można na każdym etapie.

Prowadzenie:
Łukasz Wójcicki
- performer, tancerz, choreograf, trener personalny, instruktor cross-treningu, Animal Flow oraz samoobrony i trener sportów walki w RKS Gwiazda. Związany z fundacją Strefa WolnoSłowa i  teatrem Komuna/Warszawa. Uczestnik Akademii Choreografii Eksperymentalnej „Centrum w ruchu” i fundacji „Burdąg”.

 

INSTYTUT OTWARTY

To kilka miesięcy wspólnej pracy artystycznej, edukacji w działaniu, wymiany technik, narzędzi, historii.
To program artystyczno-społeczny skierowany do młodych twórców i twórczyń o różnym pochodzeniu kulturowym.
To wspólne doświadczenie artystyczne skoncentrowane na pracy w grupie międzykulturowej.
To refleksja nad społeczną odpowiedzialnością za bycie razem.

10 młodych artystów i artystek w dialogu z 10 doświadczonymi twórcami, badaczami, animatorkami kultury i kuratorkami w czasie spotkań i warsztatów zastanowi się nad metodami pracy artystycznej ze społecznościami. Nad tym, jak czerpiąc z różnych dziedzin, tworzyć wydarzenia artystyczne z udziałem grup migranckich, uchodźczych, angażując osoby w procedurze azylowej oraz niezwiązane profesjonalnie ze sztuką.

Działania w ramach Instytutu Otwartego skupiają się na szkoleniu wyłonionej w ramach open call’u grupy twórców i twórczyń oraz na wspólnym działaniu artystycznym przewidującym warsztaty otwarte dla społeczności migranckich. Osią projektu jest doświadczenie sztuki ukierunkowanej na zniwelowanie podziałów na “my” i “oni” w odniesieniu do społeczności cudzoziemskich oraz na budowaniu wspólnej tożsamości społecznej w ramach przygotowywanego działania artystycznego.

Zwieńczeniem pracy Instytutu Otwartego będzie interaktywna instalacja performatywna na przełomie listopada i grudnia 2019 przygotowana przez uczestników i uczestniczki, złożona z ich autorskich, często pierwszych prac z pogranicza sztuk performatywnych i wizualnych.

Od siedmiu lat Strefa WolnoSłowa organizuje warsztaty twórcze, w których biorą udział osoby o różnym pochodzeniu kulturowym – grupy migranckie, uchodźcze, osoby starające się o azyl czy pozwolenie na pobyt w Polsce. Projekty artystyczne Strefy to często jedna z niewielu albo jedyna dla nich okazja, żeby spotkać się z osobami o polskim pochodzeniu – we wspólnym działaniu artystycznym, ponad podziałami.

W zeszłym roku zorganizowaliśmy “Sąsiedztwo – granice bliskości” -  pierwszy, pilotażowy projekt Strefy przeznaczony dla młodych twórców i twórczyń, którzy chcą pracować ze społecznościami migranckimi przygotowując autorskie i wspólnotowe projekty. Zastanawialiśmy się nad najlepszymi metodami takiej pracy, dużo dyskutowaliśmy, doświadczaliśmy. Efektem kilkumiesięcznego wspólnego tworzenia i czerpania z doświadczeń artystów i artystek, którzy od lat pracują ze społecznościami, była performatywna instalacja, w ramach której wszyscy mieli szansę zaprezentować, co wypracowali w czasie projektu.

Ze względu na duże zainteresowanie, zarówno odbiorców, jak i potencjalnych uczestników chcemy powołać Instytut Otwarty, który będzie działaniem cyklicznym, w ramach którego młodzi twórcy i twórczynie, często o pochodzeniu innym niż polskie, będą mieli szansę rozwinąć i poszerzyć umiejętności oraz zacząć realizować autorskie projekty artystyczne z udziałem społeczności.
Ogłoszenie szczegółowego programu Akademii oraz open call dla artystów: lipiec 2019
Warsztaty w ramach Instytutu Otwartego: wrzesień-grudzień 2019
Interaktywna instalacja finałowa: listopad 2019

—————————————————————
Ogród Powszechny to wspólne działania twórcze, dyskusje, wymiana myśli i inspiracji, to miejsce kiełkowania idei. Wobec narastających podziałów i granic chcemy tworzyć wspólną przestrzeń, gdzie możliwe jest spotkanie i rozmowa o problemach dzisiejszego świata. Przestrzeń, o którą zadbamy wspólnie, zarówno doglądając roślin, jak i pielęgnując sztukę rozmowy, rodzące się pomysły i relacje. Chcemy, aby Ogród Powszechny był miejscem bezpiecznym dla roślin, zwierząt i ludzi, wolnym od rasizmu, ksenofobii, seksizmu, gdzie dbamy o rozmowę, która nie jest konfrontacją, ale ma szansę stać się drogą do wypracowania wspólnych rozwiązań i działań wobec dzisiejszej rzeczywistości. Nasz ogród to przestrzeń do wspólnej refleksji, wymiany zdań i spostrzeżeń na temat świata i ludzi – w dialogu z naukowcami, aktywistami i artystami. Już od czterech lat wybrukowana przestrzeń przed teatrem zmienia się na parę miesięcy w zazielenione i pełne życia miejsce spotkań, odpoczynku oraz wspólnych aktywności. Od maja spotykamy się przy dużym drewnianym stole, rozmawiamy o filozofii, książkach, historii, problemach społecznych i politycznych, oglądamy filmy, organizujemy projekty artystyczne oraz warsztaty dla dzieci i seniorów. Udział we wszystkich ogrodowych aktywnościach jest darmowy i otwarty dla wszystkich chętnych. Przyłączcie się.

TEATR POWSZECHNY: www.powszechny.com
REWITALIZACJA W WARSZAWIE: www.rewitalizacja.um.warszawa.pl

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Festiwal sztuki i społeczności. MIASTO SZCZĘŚLIWE

tp-miasto

Projekt finansuje m.st. Warszawa

logotyp_logotyp_na_prawa_czarny

Współpraca:

23]

Partnerzy:

CMYK_BLACK_white_on_blackGrafika_Stół Powszechny

Patroni medialni:

loga patronow