Opis warsztatów
Warsztaty odbędą się w dniach 25-27 maja w godz. 14.00-18.00
w Zachęcie- Narodowej Galerii Sztuki
Spowodowana zmianami klimatu (nie)mobilność jest coraz bardziej istotnym i kontrowersyjnym tematem, redukcyjne do niej podejście grozi sensacją, często utrwalając stereotypowe interpretacje. Koncepcja panikocenu oddaje wszechobecny strach i niepewność związaną z (nie)mobilnością klimatyczną, z podwójną narracją kryzysową dotyczącą paniki związanej z masowymi wysiedleniami oraz z powodu katastrof ekologicznych. Niezbędne jest zakwestionowanie dzisiejszych narracji i reprezentacji, przejście do przekazów opartych na dowodach, a nie polegających na z góry przyjętych wyobrażeniach.
Jak możemy to zrobić?
Kluczem jest współpraca: różne profesje i wrażliwości mogą współtworzyć różne narracje i świadomość społeczną, które będą zdolne do wyjścia poza panikę i do ponownego spojrzenia na (nie)mobilność klimatyczną.
- Jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas komunikowania i reprezentowania zmian klimatu, migracji i migracji klimatycznych?
- Jak wygląda krytyczna reprezentacja migracji klimatycznych?
- Jak możemy zapewnić lepszą współpracę między badacz(k)ami, aktywist(k)ami, dziennikarzami, dziennikarkami i artyst(k)ami?
Warsztaty będą okazją do zastanowienia się nad tą współpracą, wychodząc od indywidualnej perspektywy i dążąc do stworzenia wspólnej wizji kwestionującej narrację głównego nurtu wokół tematu zmian klimatu i migracji.
Jak się zgłosić na warsztaty?
Warsztaty będą prowadzone po angielsku.
Udział w warsztatach jest bezpłatny, ilość miejsc ograniczona.
Zgłoszenia przyjmujemy przez FORMULARZ

REIMAGINING MOBILITIES - kolektyw badawczy związany z Uniwersytetem Bolońskim. Reimagining Mobilities bada napięcia i sprzeczności między politykami, praktykami i narracjami związanymi ze sprawiedliwością klimatyczną a różnymi systemami mobilności. Poprzez kreatywne praktyki badawcze i działania, które wychodzą od uznania własnej uprzywilejowanej pozycji, kolektyw ma na celu dzielenie się strategiami i narzędziami do walki z niesprawiedliwością i wykluczeniem społecznym.
RE-THINK THE CHALLENGE Strefy WolnoSłowej to festiwal działań twórczych koncentrujących się na eksploracji tematu migracji w kontekście katastrofy klimatycznej.
O czym mówimy, kiedy mówimy o tzw. migracjach klimatycznych? Jak kształtujemy narracje dotyczące przemieszczania się ludzi i innych żywych stworzeń? W ramach spotkań, warsztatów, seminariów i działań performatywnych z perspektywy międzygatunkowej solidarności przyglądać będziemy się sprawiedliwości przemieszczania się, temu, jak ruch jest nieodłącznym elementem naszego istnienia i jak jego ograniczanie pozbawia godności oraz uniemożliwia przetrwanie - ludziom, roślinom i zwierzętom.
Festwial odbędzie się w dniach 20 maja - 1 czerwca 2025 roku
Partnerzy festiwalu: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera, Komuna Warszawa, Warszawskie Obserwatorium Kultury, Cantieri Mettici, Reimagining Mobilities
Kolofon
Warsztaty "Poza paniką? Migracja klimatyczna i inne współczesne (nie)sprawiedliwości" odbywają się w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwal odbywa się w ramach projektu Re-think the challenge finansowanego przez Allianz Foundation oraz w ramach projektu "Odwaga, Wolność, Wyoboraźnia - laboratorium twórcze" współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy.