OPIS
Na warsztatach w ramach Młodzieżowego Laboratorium Praktyk Twórczych będziemy tworzyć krótkie formy teatralne, taneczne i wideo, będziemy opowiadać i pisać historie.
Osoby uczestniczące wezmą udział w dwóch blokach tematycznych prowadzonych przez ukraińskie artystki z Creative Studio Foundation oraz przez performera Łukasza Wójcickiego ze Strefy WolnoSłowej.
Warsztaty odbywają się w sali warsztatowej w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie
Warsztaty są bezpłatne, odbywać się będą w językach: polski, angielski, ukraiński.
BLOK: Ruch, wideo, sztuka
Chcesz lepiej poznać siebie i łatwiej komunikować się z innymi oraz ze światem? Mamy na to różne artystyczne języki! Nasz język to ruch, sztuka i wideo.
Wspólnie stworzymy bezpieczną przestrzeń dla twórczości.
Nasza formuła: 50 litrów farby + 30 kg gliny + 100 m papieru + swobodny ruch + terabajt pamięci + fantazja = wolność.
Prowadzenie: CREATIVE STUDIOS, Polska
Lena Holosii – reżyserka filmowa i teatralna, studiowała w Kijowskim Narodowym Uniwersytecie Teatru, Filmu i Telewizji im. I. Karpenki-Karego. Studiowałam w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych w SWPS. Współzałożycielka fundacji Creative Studios, której celem jest angażowanie dzieci, młodzieży oraz wszystkich zainteresowanych w społecznie ważne projekty w obszarze kultury. Ostatnie realizacje reżyserskie to spektakl Borderline w teatrze Rampa, film dokumentalny While the War Going On oraz video content do spektaklu Top 10 Events of 2022 – Disappearing Ranking w Teatrze Dramatycznym im. Gustawa Holoubka w Warszawie.
Nataliia Datsenko – reżyserka, aktorka, scenarzystka, performerka, art-pedagożka oraz kuratorka projektów artystycznych i edukacyjnych w Ukrainie i za granicą. Założycielka Kraft-teatru ArtBaggage oraz współzałożycielka fundacji Creative Studios. https://www.facebook.com/artbaggage
BLOK: Performance, improwizacja taneczna,
teatr eksperymentalny
Warsztat z ruchu, improwizacji tanecznej, performancu i teatru eksperymentalnego. Na zajęciach poznamy różne techniki i praktyki z pola sztuk performatywnych (teatr, taniec, choreografia, performans, muzyka). Będziemy wspólnie szukać sposobów jak je można łączyć i co z tego wynika. Celem zajęć jest pobudzić wyobraźnię i kreatywność a przy tym mieć otwartość na niewiedzę, niepewność i niepowodzenie. Sztuka to poszukiwanie, zadawanie pytań i gotowość na to, co przychodzi. Wspólnie będziemy przełamywać schematy i eksperymentować korzystając z narzędzi artystycznych.
Prowadzenie:
Łukasz Wójcicki - performer, tancerz, choreograf, animator kontrkultury, badacz, dramaturg. Absolwent III Akademii Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, dwuletniego kursu „Choreografii Eksperymentalnej” Centrum w Ruchu i IC School For A New Dance Development Akademii Teatru i Tańca na Amsterdam University of the Arts. W jego polu zainteresowań jest polityczność ciała, choreografia społeczna, dekonstrukcja przywileju, patriarchatu i normatywności. Bada nowe formy obecności w kontekście katastrofy ekologicznej, kryzysu kapitalizmu i dekolonizacji. W latach 2008-18 performer i tancerz w zespole teatru Komuna Warszawa. W latach 2013-16 performer i asystent reżyserki w spektaklu „RequieMaszyna” Marty Górnickiej i Chóru Kobiet. Od 2016 związany jako performer i choreograf z działaniami społeczno-artystycznymi fundacji Strefa WolnoSłowa, gdzie pracuje z młodą i dorosłą społecznością migrancką Warszawy. Laureat programu Europe Beyond Access “Taniec i niepełnosprawność. Przekraczanie granic” (2020), rezydencji Visegrad Artist Residency Program—Performing Arts (2021). Stypendysta m.st. Warszawy (2022) i Ministra Kultury (2024) w kategorii „Taniec”. Od 2019 związany z Laboratorium Teatralno-Społecznym Stowarzyszenia Pedagogów Teatru.
Harmonogram warsztatów
Harmonogram warsztatów:
08.03.2025, 22.03.2025, godz. 14.00-17.00
05.04.2025, 26.04.2025, godz. 14.00-17.00
10.05.2025, 31.05.2025, godz. 14.00-17.00
07.06.2025, 14.06.2025, godz. 14.00-17.00
Zapisy
Dołącz do warsztatów kiedy chcesz!
Osoby zainteresowane prosimy o mejla na adres: lukas@strefawolnoslowa.pl
KOLOFON
Młodzieżowe Laboratorium Praktyk Twórczych jest częścią projetu NEW SPACE dofinansowanego przez Unię Europejską oraz projektu Odwaga, Wolność, Wyobraźnia - laboratorium twórcze współfinansowanego ze środków m.st. Warszawy