Ogród Powszechny >


OGRÓD POWSZECHNY
to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Goethe-Institut i Fundacji Strefa WolnoSłowa.  Otwarcie ogrodu odbyło się 22 maja w ramach którego przygotowaliśmy wspólne sadzenie roślin, warsztaty i koncert.

PROGRAM OTWARCIA
HISTORIE KUCHENNE
, czyli wspólne gotowanie z sąsiadami i opowieści uchodźców związanych ze Strefą WolnoSłową i inicjatywą Czuj czuj,
MUZYKA Z ROŚLIN i KAMIENI, czyli warsztaty dla dzieci – zabawy dźwiękowe tym, co można znaleźć w ogrodzie oraz rozmowy o dźwięku, muzyce i poszukiwaniu jej w sobie i świecie; prowadzenie – Piotr Dąbrowski,
WARSZTATY MAJSTERKOWANIA dla rodzin z Doktorem Mariuszem,
FILOZOFIA W OGRODZIE, czyli pierwsze spotkanie z cyklu Ogrodu Pytań Podstawowych, które prowadził Tomasz Stawiszyński,
KONCERT WARSAW IMPROVISERS ORCHESTRA, czyli muzycy związani z Warsaw Improvisers Orchestra razem z uczestnikami międzypokoleniowych warsztatów wielokulturowych Strefy WolnoSłowej stworzyli letnią Praską Orkiestrę Improwizowaną.

OGRÓD POWSZECHNY to ogród społecznościowy oraz przestrzeń na działania artystyczne. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. W Ogrodzie Powszechnym będziemy uprawiać rośliny i uczyć się, jak zmieniać naszą najbliższą okolicę. Jak zazielenić otaczającą nas w mieście betonową kostkę, jak wnieść do naszego otoczenia nie tylko więcej zieleni, ale i jak sprawić, że stanie się ono inspirujące i zachęcające do wspólnych działań sąsiedzkich, do aktywnego życia we wspólnocie, do dbania o ludzi i miejsca w naszym otoczeniu. Ogród Powszechny to propozycja nowej organizacji społecznej, gdzie poziom rozwoju kraju nie jest mierzony czynnikiem PKB, ale na wzór Butanu – wskaźnikiem szczęścia jego mieszkańców, gdzie przestrzeń miejska wpływa na dobre relacje między mieszkańcami, sprzyja rozwojowi myśli i wymianie. Ogród Powszechny będzie przestrzenią, gdzie można kwestionować utarte schematy i sposoby myślenia o funkcjonowaniu dzisiejszego społeczeństwa i gdzie przedstawiane będą alternatywne formy ekonomii, czy polityki miejskiej. Ogród stworzy szansę do rozmowy i eksperymentowania nowych praktyk życia we wspólnocie. Poprzez działania artystyczne i poprzez wspólne tworzenie ogrodu zbudujemy “nową agorę”, gdzie, dzięki wspólnemu uprawianiu roślin, rozmowie i działaniom artystycznym zastanowimy się nad tym, jak miejsce, w którym żyjemy, jego architektura i rozplanowanie przestrzenne wpływają na nasze relacje z otoczeniem, podejście do relacji społecznych, na uczestnictwo w życiu publicznym i życiu wspólnoty sąsiedzkiej. Co chcielibyśmy zmienić w mieście, w debacie publicznej, w organizacji społecznej i jak możemy sami wpłynąć na tę zmianę nawet poprzez małe działania w naszej okolicy? Na te i inne pytania będziemy próbować odpowiedzieć przez najbliższe miesiące na warsztatach, spotkaniach i w trakcie wydarzeń w Ogrodzie Powszechnym.

 

ZOBACZ FANPAGE OGRODU POWSZECHNEGO NA FACEBOOKU

Organizatorzy: Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, Fundacja Strefa WolnoSłowa, Miasto Stołeczne Warszawa, Goethe-Institut

Ogród Powszechny jest finansowany ze środków Biura Kultury M.ST, Warszawy oraz przez Goethe-Institut

LOGO_biale_finansowanie_małe

GI_Logo_horizontal_green_PMS_Uncoated mniejsze

 

 

 

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

Ogród Powszechny to projekt  w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego 2016 ŚWIĘTUJEMY! zorganizowanego przez Goethe-Institut i Ambasadę Niemiec z okazji 25-lecia traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.