ogrod-powszechny-logo male

OGRÓD POWSZECHNY /maj – wrzesień 2018/ >

PROGRAM OGRODU POWSZECHNEGO
maj, czerwiec, lipiec, wrzesień 2018

program Ogrodu PDF

Co roku przestrzeń wybrukowanego teatralnego parkingu na skrzyżowaniu Alei Zielenieckiej i Targowej  zamienia się na parę miesięcy w Ogród Powszechny – zazieleniony plac z roślinami ozdobnymi i grządkami warzywnymi, gdzie od maja do września spotykamy się zarówno przy wspólnym sadzeniu roślin, podlewaniu i opiece nad nimi, jak i siadamy przy wspólnym drewnianym stole, gdzie co tydzień można porozmawiać i posłuchać o filozofii, książkach, historii, przyrodzie, czy globalnej odpowiedzialności.

Nasz ogród zatem to nie tylko sadzenie roślin, ale przede wszystkim przestrzeń do wspólnej refleksji, wymiany zdań i spostrzeżeń na temat świata i ludzi – w dialogu z naukowcami, aktywistami i artystami.

W tym roku do naszego Ogrodu zarówno wrócą cieszące się dużym zainteresowaniem spotkania i warsztaty, jak i zawitają nowe cykle rozmów. Chcemy, aby tegoroczny Ogród Powszechny stał się swoistą “oazą antysmogową”. Sadzone w nim rośliny to również rośliny poprawiające stan powietrza i wpływające na zmniejszenie zanieczyszczenia powodowanego smogiem. O tym, jak poprzez zazielenienie swojej okolicy, ogrodu, balkonu czy parapetu walczyć ze smogiem będzie można dowiedzieć się w ramach spotkań Wisi w powietrzu.

Dla wszystkich zainteresowanych tematami przyrody stworzyliśmy również nowy cykl – co dwa tygodnie będziemy spotykać się ze specjalistami z inicjatywy „Nauka dla przyrody“ w ramach Szumi, trzeszczy, brzęczy, woła. Każdego, kto chce lepiej opiekować się swoim ogrodem albo uprawami balkonowymi bądź dopiero chciałby zacząć samodzielnie hodować rośliny w swoim najbliższym otoczeniu zapraszamy na konsultacje Porozmawiajmy o roślinach, gdzie Iza Kaszyńska z ogrodu społecznościowego Motyka i Słońce pomoże, udzieli rad i podstawowych informacji. Wszyscy amatorzy zwierząt będą mieli szansę Porozmawiać o zwierzętach z doktor Dorotą Sumińską – można będzie zarówno podzielić się opowieściami i problemami dotyczącymi swoich pociech, jak i uzyskać kilka wskazówek na temat tego, jak zaadoptować i przygarnąć psa bądź kota ze schroniska.

Spotkaniom i wydarzeniom skupionym na świecie przyrody towarzyszyć będzie w tym roku cykl rozmów poświęconych społecznej odpowiedzialności Nas nie dotyczy?. Paweł Cywiński razem z zaproszonymi gośćmi i publicznością rozmawiać będą o tym, jak nasze działania i codzienne wybory dotyczące jedzenia, ubioru czy miejsca na wakacje wpływają nie tylko na świat i ludzi wokół nas, ale również na tych mieszkających po drugiej stronie globu. Tej tematyce, między innymi, będą poświęcone również filmy dokumentalne, wybrane wspólnie z Against Gravity, które obejrzeć będzie można w lipcowe poniedziałki, a o świecie i tych bliskich i dalekich historiach ludzkich rozmawiać będziemy na podstawie przeczytanych książek w ramach comiesięcznego Reportażowego Klubu Książki.

Do Ogrodu Powszechnego powróci w tym roku, ciesząca się dużym zainteresowaniem Filozofia w Ogrodzie, w czasie której Tomasz Stawiszyński razem z zaproszonymi gośćmi zastanawia się nad rozwikłaniem rozmaitych kwestii filozoficznych prowokując jeszcze więcej pytań i wątpliwości. Filozoficzne rozważania w środowe wieczory przeplatać się będą z Historią w Ogrodzie, w czasie której Karolina Lewicka i jej goście rozprawiać się będą ze szkodliwymi mitami dotyczącymi naszej historii, przyswojonymi w szkolnej ławce i tym samym docierać bliżej prawdy o tym, co dotyczy naszych dziejów.

Dla wszystkich, którym bliższa jest praktyka niż rozmowy i rozważania przygotowaliśmy warsztaty: Pisanie co wtorek z Tomaszem Gromadką, czyli zajęcia z kreatywnego pisania dla wszystkich, Taniec w Ogrodzie – regularne warsztaty ruchowo-taneczne prowadzone przez choreografki i tancerzy współpracujących ze Strefą WolnoSłową oraz cotygodniową niedzielną Jogę z Klaudią Szott. Pracy z ciałem towarzyszyć będą comiesięczne spotkania na temat roli ciała w naszej kulturze, czyli cykl Ciało w Ogrodzie prowadzony przez Łukasza Wójcickiego.

Coroczne spotkania z muzyką w Ogrodzie, to tym razem Wydawcy w Ogrodzie, w ramach których będzie szansa spotkania z przedstawicielami małych labeli muzycznych oraz posłuchania prezentacji muzyki związanych z nimi artystów.

Nadchodzące lato pełne będzie również warsztatów rodzinnych – to coniedzielne Składniki Ogrodu, gdzie dzieci razem ze swoimi opiekunami będą miały szansę wspólnego projektowania ogrodu, poznawania roślin, zasad pielęgnacji domowych i przydomowych upraw czy wspólnego sadzenia oraz Świat, przyroda, cywilizacja, śmietnik, czyli warsztaty plastyczne i muzyczne z Piotrem Dąbrowskim wykorzystujące znalezione rośliny, kamienie, patyczki i inne elementy naszego krajobrazu do tworzenia prac plastycznych, instrumentów, czy prostych zabawek.

Oprócz warsztatów rodzinnych zaprosimy również seniorów do specjalnie dedykowanego im cyklu Gimnastyka dla seniorów z Aleksandrą Bożek-Muszyńską, czyli wspólnej gimnastyki i elementów tańca.